Na področju izobraževanja in usposabljanja program Erasmus+ podpira mobilnost posameznikov (dijakov, študentov, pedagoškega kadra in drugih) ter mednarodna partnerstva med različnimi organizacijami z namenom modernizacije ter sodelovanja med področjem izobraževanja in trgom dela. Naša osnovna šola se je prvič srečala s tem projektom v šolskem letu 2012/2013, ko smo pridobili sredstva za izvajanje tedaj Comenius projekta, ki je potekal od 2012 do 2014. Naslov projekta je bil SPEČE EVROPSKE LEPOTICE – CENIMO STARODAVNE TRADICIONALNE OBRTI »SLEEPING EUROPEAN BEAUTIES—LET’S CHERISH ANCIENT TRADITIONAL CRAFTS«. V projektu so sodelovale šole iz Poljske, Nemčije, Turčije in Slovenije. Drugi projekt smo izvajali v letih od 2016 do 2018, naslov projekta pa je bil MLADI PODJETNI EVROPEJCI – »YOUNG ENTERPRISING EUROPEANS«. V njem so sodelovale šole iz Poljske, Hrvaške, Grčije, Italije in Slovenije. V letošnjem letu pa smo dobili kar dva projekta, in sicer BODIMO KREATIVNI IN SE UČIMO Z UMETNOSTJO ter NOVI MEDIJI V SODOBNI DRUŽBI. V slednjem sodelujejo šole iz Nemčije – Paul-Hey-Mittelschule (srednja šola, Gauting blizu Münchna), Norveške – Østerås skole, (nižja srednja šola, Østerås v bližini Osla), Danske – Risingskolen (osnovna in srednja šola, Odense), Slovaške – Zakladna skola Pavla Marcelyho (osnovna in srednja šola, Bratislava), Portugalske – Agrupamento de Escolas de Mortágua (osnovna in srednja šola, Mortágua) in Slovenija – OŠ Dolenjske Toplice. Zaradi nenehnega spreminjanja medijev in novic ter njihovega vpliva na ljudi, še posebej na mlajše generacije, je cilj projekta odkriti, katere medije uporabljajo mladi, kako in kje objavljajo novice ter kako preverijo resničnost le-teh in tudi kako poznajo in upoštevajo varnost osebnih podatkov. Tekom projekta bodo učenci spoznavali medije, primerjali in spremljali objave ter odziv na isto novico v različnih državah. Izdelali bodo tudi svojo okolje za objavo novic ter raziskovali, kako objava novic vpliva na bralce oziroma gledalce. Medije bodo raziskovali tekom projekta na matični šoli in okolici ter tudi preko delavnic na mobilnostih v drugih državah. Na koncu projekta bo nastal vodnik varnega obnašanja na spletu ter smernice, kako razlikovati med resnično in lažno novico, ki bosta objavljena na vsaki spletni strani šole – članici projekta. Tekom projekta bo nastajal blog ali spletna stran, kjer se bodo objavljali rezultati dela, ki ga bodo lahko spremljali vsi (učenci, starši, lokalna skupnost …). Hkrati pa bodo učenci in učitelji bogatili znanje angleščine ter spoznavali zgodovinske, geografske ter kulturne značilnosti partnerskih držav. V okviru projekta načrtujemo 6 mednarodnih izmenjav. Prva mobilnost je potekala od 21. 11. 2019 do 25. 11. 2019 na Norveško. Udeležila sta se je dva učitelja, Antonija Mklavčič-Jenič in Dejan Žnideršič. Mobilnost je bila namenjena usklajevanju in načrtovanju sodelujočih partnerjev znotraj projekta. V času mednarodne izmenjave smo spoznali mesto Oslo ter norveško šolo Østerås skole. Šolo obiskuje 450 učencev, zaposlenih je 45 delavcev. Nahaja se v kraju Østerås, občina Bærum, ki leži približno 20 minut iz glavnega mesta Oslo. Področje je primestno, učenci pa izhajajo iz mešanih družbenih okolij. Bærum je občina s približno 120 000 prebivalci, ki se trudi, da bi bilo šolstvo v občini kar najbolj uspešno. Na šoli poučujejo več tujih jezikov: francoščino, španščino in nemščino. Učenci lahko izberejo tudi izbirne vsebine: dejavnosti na prostem, programiranje, podjetništvo, mednarodne odnose. Vsi učenci so od občine Bærum za uporabo v šoli dobili svoje iPade. Druga izmenjava bo namenjena tako delu učencev kot učiteljev, udeležili pa se je bodo 3 učitelji in 5 učencev. Potekala bo od 2. 3. 2020 do 6. 3. 2020 na Danskem, tema izmenjave bo “Kako mladi ljudje berejo novice”. Tretja mobilnost bo potekala na Slovaškem v času od 20. 4. 2020 do 24. 4. 2020, tema izmenjave bo “Resnične novice – lažne novice”. Od 30. 11. 2020 do 4. 12. 2020 se bomo podali v Nemčijo, kjer bomo raziskovali, kakšne zgodbe spletejo enake novice v različnih okoljih. Od 15. 3. 2021 do 19. 3. 2021 pa sledi še zadnja mobilnost z učenci – obiskali bomo šolo na Portugalskem, raziskovali bomo različne socialne medije. Ob koncu šolskega leta 2020/2021 pa se bodo vsi partnerji srečali v Dolenjskih Toplicah, kjer bomo analizirali delo v projektu in projekt tudi zaključili. Tekom projekta se bo najmanj 20 učencev in najmanj 11 učiteljev udeležilo mednarodnih izmenjav. Tako učenci kot učitelji bodo v projektu spoznavali vsebino projekta, geografske, kulturne in zgodovinske posebnosti posameznih držav. Komunikacija med partnerji bo potekala v angleščini, ki jo bodo sodelujoči še izboljšali.

Antonija Miklavčič-Jenič prof. (vodja projekta), Dejan Žnideršič prof.