V četrtek, 9 . 9. 2021, smo se devetošolci Osnovne šole Dolenjske Toplice odpravili v Rogaško Slatino na ogled steklarne Rogaška Slatina in šolskega centra Rogaška Slatina. Vodja tehniškega dneva je bila  Helena Jordan. Cilj tega dneva je bil spoznavanje poklica steklarja, pot do tega poklica ter proizvode steklarne. Na šolskem centru pa spoznavanje šole in poklicev, za katere se dijaki na šoli izobražujejo. V steklarski delavnici izdelovanje unikatnega izdelka v sodobno opremljeni delavnici pod vodstvom strokovnega delavca in preizkušanje v pihanju stekla s steklarsko pipo ob pomoči učitelja. Izpred šole smo se odpravili ob 6.30 zjutraj in nadaljevali dolgo pot do Rogaške, ki smo si jo krajšali s klepetom in glasbo. Ko smo prispeli, smo najprej pomalicali, nato pa smo se razdelili v tri skupine. Vsaka skupina je šla na voden ogled steklarne, kateri je bil na žalost skrajšan  zaradi epidemiološkega stanja. Vseeno pa smo videli, kako steklarji izdelujejo razne izdelke iz kristalnega stekla, kot so vaze, kozarci, posode, pokali itd.  Pri tem smo spoznali, da za ta poklic potrebuješ, kar nekaj znanja in občutka za estetiko. Nato smo si ogledali razstavo njihovih najveličastnejših izdelkov in si v trgovinici kupili spominek. Pot smo nadaljevali do šolskega centra Rogaška Slatina, kjer smo spoznali poklic optika in steklarja ter si ogledali dijaški dom. Pri steklarski delavnici pa smo si izdelali stekleni obesek in se preizkusili v peskanju. Kuharice dijaškega doma, pa so nas presenetile s palačinkami. Za konec  pa so nam zastavili še nagrado vprašanje: »Katera žival ima večje oči kot možgane«? Pri tem se je najbolje odrezala učenka Brina Peterlin in za nagrado prejela dve karti za njihovo sobo pobega. Sredi popoldneva smo se v Toplice vrnili utrujeni, vendar polni novega znanja, izkušenj in spominov.

Ema Zamida, 9. a