V torek, 29. maja 2018, je bil v Festivalni dvorani v Ljubljani 1. festival Rastočih knjig Slovenije in združenih rastočih knjig sveta. V dopoldanskem času so se s svojimi predstavitvami predstavljale sodelujoče osnovne šole in drugi javni zavodi, ki so vključeni v ta državni projekt Rastoča knjiga. Učenci so predstavljali po enega avtorja iz držav, ki so vključene v mednarodni projekt rastoče knjige. Sledila je okrogla miza ravnateljev/ic šol z rastočo knjigo. Na tej okrogli mizi je sodelovala tudi ravnateljica naše šole Maja Bobnar, ki je povedala nekaj zelo zanimivih in spodbudnih misli o rastoči knjigi, v katero sta naša šola in vrtec vključena že šesto leto, prav toliko časa pa je v ta projekt vključena tudi lokalna skupnost – Občina Dolenjske Toplice. Pri nas imamo eno posebnost, ki je značilna samo za našo občino, in sicer podružnične rastoče knjige, kar pomeni, da knjigo oziroma branje približujemo tudi ljudem, ki ne živijo ravno v Dolenjskih Toplicah, ki so središče občine. Nato je sledila še okrogla miza predstavnikov društev in ostalih skupnosti, ki sodelujejo v tem projektu. Med drugimi je spregovoril tudi idejni oče rastoče knjige dr. Janez Gabrijelčič, ki je najbolj zaslužen za širjenje rastoče knjige po vsej Sloveniji. Največ sodelujočih šol je bilo seveda z Dolenjske, saj je idejni oče Novomeščan. Sodelujoči so zjutraj v festivalni dvorani razstavili tudi nekaj izdelkov nastalih pri tem projektu. Ob 13. uri pa je bila v Severnem parku Navja v Ljubljani še glavna slovesnost ob državni širitvi rastoče knjige. Deklica je zopet zrasla za en list, tokrat z verzom iz knjige Vrata nepovrata – letošnjega Prešernovega nagrajenca Borisa A. Novaka. Letos je bilo še posebno slovesno, saj je deklica z rastočo knjigo postala polnoletna, poleg tega pa je leto 2018 evropsko leto kulturne dediščine in leto ljubezni, Mestna občina Ljubljana pa svetovna prestolnica literature v imena katere nas je nagovorila mag. Mateja Demšič. V kulturnem programu so sodelovali učenci osnovnih šol: Brežice, Bovec in Dolenjske Toplice. Najbolj pomembno pri Rastoči knjigi je, da poteka zdaj ta projekt pod okriljem Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ostali pokrovitelji pa so še: Državni svet Republike Slovenije v imenu katerega je spregovoril Alojz Kovšča, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Mestna občina Ljubljana, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana, Društvo slovenskih pisateljev, Agencija za knjigo Republike Slovenije in Društvo Rastoča knjiga, v imenu katerega nas je nagovori njegov predsednik dr. Boštjan Žekš. Deklici z rastočo knjigo želimo vse dobro v njenem 19. letu, mi pa se spet srečamo ob njenem rojstnem dnevu na 2. festivalu Rastočih knjig Slovenije in združenih rastočih knjig sveta.

Marija Andrejčič, vodja projekta Rastoča knjiga v šoli in občini Dolenjske Toplice