V okviru projekta Erasmus+ Novi mediji v demokratični družbi smo v času od 4. 4. 2022 do 8. 4 2022 izvedli že peto mobilnost projekta na Slovaško. Mobilnosti sva se udeležili dve učiteljici, vodja projekta Antonija Miklavčič-Jenič in Maja Bobnar. Tokrat nas je gostila Zakladna skola Pavla Marcelyho, osnovna šola v centru Bratislave, ki jo obiskuje okoli 800 učencev. Šola je dobro opremljena z IKT opremo, velik poudarek pa je na učenju tujih jezikov. Slovaški učenci imajo kar 4 ure tedensko angleščino že od 1. razreda, od sedmega razreda naprej pa dobijo še nekaj ur nemščine. V okolici imajo zelene površine, igrišče in kotičke za druženje učencev. Šola je ena izmed najuspešnejših šol prestižnega dela Bratislave – Ružinov.  V sklopu šole ni otroškega vrtca. Učenci so bili na zadnji mobilnosti našega projekta kar precej okrnjeni, saj so manjkali učenci iz Slovenije in Nemčije. Ekipe iz Portugalske, Norveške in domačini Slovaki, so se ukvarjali z novimi mediji. Tokrat so si izbrali različne aktualne teme, jih raziskali ter svoja razmišljanja ponesli preko različnih socialnih omrežij v svet. Kar nekaj časa bodo spremljali, kako se novice preko novih medijev – družabnih omrežij širijo. O nevarnostih na spletu in zaščiti pa so nam predavali tudi slovaški strokovnjaki za internetno varnost in policistka. Kot na vseh mobilnostih do sedaj, smo tudi v Bratislavi obiskali župana. Le – ta nam je predstavil življenje in ideje za nadaljnji razvoja kraja, zanimal pa se je tudi o krajih, iz katerih prihajamo. V mednarodnih projektih vidi priložnost za spoznavanje različnih kultur, izmenjavi idej ter sklepanju prijateljstev. Pripravil nam je prikupna darila. V nadstropju pod prostori občine, so nas prijazno sprejeli na lokalni televiziji Ružinov. Po kratkem ogledu le nekaj majhnih prostorov in studia, smo posneli predstavitev našega projekta. V razgovoru so sodelovali tako učenci kot učitelji. Oddajo si lahko ogledate na spletni strani televizije https://www.tvr.sk/tvprogram/svet-ruzinova/svet-ruzinova/2022-04-08-185000-0. Ogledali smo si tudi prostore TV TA3 nacionalne televizije. Res da se TV hiši ne moreta primerjati po opremi in prostorih, vendar pa so v obeh strokovnjaki, ki vsakodnevno skrbijo za pretok informacij. Seveda brez preizkušnje lokalne hrane in ogledov mestnih znamenitosti ne gre. Bratislava je mesto, ki ima bogato zgodovino. Ogledali smo si bratislavski grad, na katerem je bil v času Marije Terezije sedež kraljevskega guvernerja ter bližnjo cerkev-gotsko katedralo sv. Martina, v kateri so kronali madžarske kralje. Ne smemo pa pozabiti na slavne skladatelje, ki so delovali v starem mestnem jedru; Mozart, Haydn, Beethoven, Liszt and Salieri.  Celotno mesto smo si ogledali  iz razglednega UFO stolpa ob Novem mostu čer reko Donavo. Najslavnejši pa je prav gotovo bratislavski cestni delavec, ki nas opazuje iz cestnega jaška. Teden bivanja pri gostoljubnih Slovakih je hitro minil. Zgodovina Slovakov in Avstrijcev je tesno povezana, zato smo si v petek, zadnji dan mobilnosti, ogledali še avstrijsko prestolnico Dunaj, kjer so bili vodiči po mestu kar slovaški učenci, ki so nam predstavili zanimivosti Dunaja. Čaka nas še zadnje dejanje našega projekta – mobilnost v Slovenijo. Le – ta bo od 30. 5. do 3. 6. 2022 na OŠ Dolenjske Toplice in se je bodo udeležili učitelji sodelujočih šol v projektu. Poudarek bo na evalvaciji projekta, desimilaciji ter iskanju poti za sodelovanje v prihodnosti.   Zahvaljujemo se našim gostiteljem ter vse člane projekta vabimo na mobilnost v Slovenijo, ki bo tudi zaključek projekta.

Vodja projekta Antonija Miklavčič-Jenič, prof. in Maja Bobnar, prof.