V petek, 17. 11. 2017, smo učenci 9.razreda imeli naravoslovni dan. Naravoslovni dan je potekal v Kobaridu.  Zjutraj smo se ob 6.30 odpeljali izpred šole v Kobarid. Najprej smo si ogledali Kobariški muzej, ki je posvečen dogajanju na Soški fronti in kobariške zgodovine. Ogledali smo si muzejske zbirke. Vodil pa nas je vodič, ki nam je razlagal o prvi svetovni vojni. Izvedeli smo, kaj se je dogajalo na fronti, cenzuri, bojih, življenje vojakov, orožju, ki so ga uporabljali, življenju ljudi blizu fronte. Ljudje, ki so živeli v vaseh ob frontni črti, so bili izseljeni ali pa so se morali izseliti. Ko so se vrnili, so bile razdejane vasi, primanjkovalo je blaga, hrane. Vojaki so trpeli mraz, plazove, viharje, tista zima, l. 1917,  pa je bila ena najhujših z visoko snežno odejo. Plazovi so pokopali 1000 vojakov. Bojišče se je spremenilo v klavnico. Veliko bolezni so povzročile uši in miši. Vojaki so s seboj nosili opremo, ki je v povprečju tehtala 95 kg. Vojaki so umirali, zmrzovali in krvaveli.  Ogledali smo si tudi iItalijansko kostnico , ki jo je dal zgraditi Mussolini v spomin vsem padlim italijanskim vojakom na Soški fronti. Kostnica je v obliki šestkotnika. Na vrhu pa stoji majhna cerkev. Nato smo se odpravili po soteski reke Soče in si ogledali slapove potoka Kozjak. Na poti do njih smo videli še nekaj kavern, rovov,  v katerih so bili nekoč vojaki. Vodič nas je odpeljal še do Napoleonovega mosta. Sicer je bil večkrat podrt zaradi vojn, a so ga ponovno zgradili. Nato smo prečkali most in odšli do avtobusa, ki nas je peljal nazaj v šolo.  Naravoslovni dan  nama je bil zelo všeč in zanimiv, pa tudi naučili smo se nekaj novega. Kobarid ima zelo lepo naravo.

Nika Šporar, Tjaša Turk, 9.a