V ponedeljek, 28. 5. 2018, smo se učenci predmetne stopnje osnovne šole Dolenjske Toplice odpravili v Ljubljano, kjer smo si devetošolci najprej ogledali grad Tivoli, v katerem je mednarodni grafični likovni center. V njem smo se naučili veliko novega o grafični umetnosti. Najprej nas je vodič popeljal skozi proces izdelave sito-grafike, s pomočjo umetne mase in sita. Nekateri smo naredili tudi svoj odtis. Po zanimivi predstavitvi tiskanja, nas je druga vodička popeljal skozi dela grafičnega umetnika Davida Lyncha, ki je imel zelo zanimiv ustvarjalni stil. David je bil rojen leta 1946 v Montani, v ZDA.  Po mnenju nekaterih je njegov stil zelo depresiven, saj uporablja veliko črne barve. V svojih delih poleg barv uporablja tudi živalsko dlako in druge dele živalskih trupel. Izraža predvsem negativna občutja, na primer nočne more, strah…  Po ogledu gradu smo se odpravili proti SNG Opera in balet Ljubljana in si ogledali opereto Pepelka, ki je bila nekaterim bolj zanimiva, drugim pa malo manj. Opereta je bila priredba originalne zgodbe o Pepelki. Osebno nama je bolj všeč priredba. Po koncu operete  smo se počasi odpravili nazaj proti Dolenjskim Toplicam. Ta dan mi bo ostal v spominu, saj večina osnovnošolcev pozna samo pravljico o Pepelki.

Anže Krušič in Gregor Bučar, 9. razred