V prvih treh razredih osnovne šole namenimo en kulturni dan tudi spoznavanju lokalnih umetnikov, od takšnih, ki se profesionalno ukvarjajo s stroko, do takšnih entuziastov, ki se samo ljubiteljsko ukvarjajo z umetnostjo. Umetnika povabimo v šolo ali pa ga obiščemo v njegovih prostorih. Sodelovali smo že z oblikovalcem lesa Tonetom Zupančičem, likovnimi umetniki Rezko Arnuš, Vero Lukšič, Zdravkom Čerom, slikarjem Jožetom Kumrom, oblikovalko gline Vesno Majes Klančičar, fotografom Borutom Peterlinom in drugimi. Sodelovanje se vedno izkaže za zelo poučno izkušnjo in doživetje za otroke.
V začetku marca smo se učenci tretjega razreda odpravili v središče Dolenjskih Toplic, kjer smo se ustavili v »stari Sitarjevi hiši« ali »stari lekarni«. Ta hiša ima bogato zgodovino in je bila v preteklosti pomemben objekt v Dolenjskih Toplicah. Bila je v lasti Ivana in Anice Sitar. Pred drugo svetovno vojno je bila v njej gostilna, nato restavracija, ki jo je vodila Anica Sitar.Po vojni je restavracija prenehala delati. V povojnem času je v spodnjih prostorih delovala lekarna. Kasneje je ta stavba prešla v lastništvo Občine Dolenjske Toplice. Sedaj načrtuje v tej zanimivi stari hiši svoje dejavnosti opravljati fotograf Borut Peterlin. Na obisku nam je prikazal celoten in zapleten postopek izdelave črno- bele fotografije. Učenci so bili zelo navdušeni, še najbolj jim je bila všeč temnica. Gospod Peterlin si želi v teh prostorih v prihodnosti izvajati in organizirati različne razstave in vikend delavnice. Bo pa predhodno potrebno hišo urediti. Hiša je krasen ambient za ustvarjanje starinskih fotografij in bo končno služila svojem namenu in ne samevala ter počasi propadala.

Zapisala Rosana Dular