V maju smo se učenci in učitelji OŠ Dolenjske Toplice v sklopu projekta Erasmus+ Mlad evropski podjetnik odpravili na Poljsko. Učenci so se tokrat prvič srečali z letenjem in za razliko od učiteljic jim je bila ta izkušnja prav všeč. Po deveturnem potovanju so jih v mestu Leczna sprejeli domačini gostitelji in odpeljali na prvo nočitev v novem začasnem domu. Tim poljskih učiteljev je pripravil kar naporen urnik dejavnosti. Že prvi dan smo imeli v šoli slavnostni sprejem, nato pa še sprejem pri županu Teodorju Kosiarskem. Popoldne smo si ogledali lokalno podjetje POL –MAK, ki izdeluje testenine. Dan smo zaključili v počitniškem letovišču Lesna Ryba, kjer so se učenci poskusili v plezalnem pustolovskem parku. Učitelji smo se previdno odločili, da se bodo držali tal. Drugi dan smo imeli predavanje na univerzi v Lublinu in ogled Muzeja družine Zamoyski v mestu Kozlówka. Sredi tedna smo se že v zgodnjih jutranjih urah odpravili v Varšavo. V Hiši srečanja z zgodovino smo sodelovali v delavnicah, kjer smo spoznali nekaj znanih lokalnih podjetij in njihovo zgodovino. Učenci so izdelali plan za lastno podjetje. Pri tem so se opirali na lastne izkušnje in znanje, ki so ga pridobili skozi dvoletni projekt. Posebne izkušnje pa so kasneje pridobili  z obiskom Centra denarja Nacionalne banke Poljske. Vstop skozi detektor za kovine, strog režim ogleda in izhod s posebnimi bančnimi karticami se jim je zdel prav zabaven. Predvsem se je pojavila želja, da bi vsaj eni od učiteljic detektor zapiskal in bi jo pregledali. Na srečo vseh vpletenih so tudi učiteljice brez večjih težav vstopile v Center. Naslednji dan smo si ogledali Muzej Rudnika Bogdanka in sodelovali v delavnicah kreativnosti in medkulturne komunikacije. Popoldne pa smo tako kot učenci drugih sodelujočih držav pripravili stojnice z našimi izdelki in jih prodajali. Malo se je zapletlo, saj smo bili vajeni cen v eurih, na Poljskem pa imajo zlote. Kljub temu je prodaja uspela in veseli smo, da bomo lahko denar zopet namenili v dobrodelne namene. V večernih urah smo si ogledali še predstavo talentov, ki so jo izvedli učitelji in učenci šole. Zadnji dan so se učenci udeležili delavnic in predavanj o zdravem načinu življenja in uporabi zelišč, nato pa še delavnic, ki so jih izvedli učitelji sodelujočih držav. Na poslovilni prireditvi so učenci iz vseh sodelujočih držav izvedli predstavo Ljubezen in denar.  Kljub temu, da smo mladi podjetniki, smo ugotovili, da je pri nas ljubezen še vedno bolj pomembna. Vodja projekta Malgorzata Fryt je podelila potrdila o udeležbi in majhna darila, sledila pa je še slavnostna torta, ki smo jo pojedli na prav poseben način. Kos torte so dali na oblat in pojedli smo jo kot obloženi kruhek brez vilic ali drugega pribora. Odhod iz Leczna je bil poln objemov in solz. Učenci so ugotavljali, da slovesa pa res ne marajo. Pot domov je potekala mirno, a že v duhu novih izzivov.

Nina Pavlin