Učenci OIP Šolsko novinarstvo smo si z učiteljico Marijo Andrejčič v četrtek, 5. aprila 2018, ogledali največjo dolenjsko časopisno hišo Dolenjski list. Tam nas je prijazno sprejela novinarka Mojca Žnidaršič, ki nam je podrobno predstavila poklic novinarja in ostale poklice, ki jih še potrebujejo v tovrstni ustanovi. Šolanje za novinarje je kar dolgo. Poleg osnovne šole je potrebna še gimnazija in nato še petletni študij na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Delo novinarja ni urejeno z osemurnim delovnikom, ampak imajo neenakomerno razporejeni delovni čas. To pomeni, da delajo tudi ob koncih tedna, ko je največ prireditev in ob praznikih. Delo za novinarje je v glavnem terensko, prispevke pa lahko nato urejajo tudi doma. Obvezno morajo imeti vozniško dovoljenje B kategorije, dobro morajo govorno in ustno obvladati slovenski jezik, na pot pa ne smejo iti nikoli brez fotoaparata. Povedala nam je, da svoje tiskarne nimajo, pač pa jim tiskajo časnik v Ljubljani, kar tudi podraži tiskano izdajo. Naročniki tiskane izdaje imajo še druge ugodnosti, kot so: pri plačilu imajo 5% popust, enkrat na leto lahko brezplačno objavijo mali oglas, popust za izlete v organizaciji turistične agencije Mana, ugodnejše cene knjig za zveste naročnike, imajo brezplačno kodo za dostop do spletne izdaje Dolenjskega lista, vsak naročnik prejme darilo za novega naročnika, vsi naročniki za novo leto tudi veliki stenski koledar. Izdajajo pa tudi spletni Dolenjski list, ki pa prinaša tekoče in formacije. Najdete ga na Lokalno.si, imajo pa tudi svojo spletno stran. Njihova tajnica nam je pokazala, kako poteka urejanje Dolenjskega lista po straneh in priprava za oddajo v tisk. Dolenjski list je regionalni tednik, ki pokriva celotno Jugovzhodno Slovenijo: Dolenjsko, Belo krajino, Posavje in kočevsko-ribniško območje. Skratka delo novinarja na TV, radiu in na Dolenjskem listu ima svoje posebne značilnosti in je po svoje zanimivo pri vsakem mediju.

Učenci ŠNO-ja ( Maša Fink, Aiša Černe, Lina Kralj in Anej Kren ter učiteljica Marija Andrejčič