»Matematika ni med mojimi najljubšimi predmeti, matematika je zahtevna, veliko nalog moram rešiti, snovi ne razumem vedno…«, ti stavki se največkrat  pojavljajo v razgovorih z učenci, ko ugotavljamo, zakaj so rezultati slabši kot pri drugih predmetih. Da bi ta predmet nekoliko drugače sprejemali, jih poskušamo aktivno vključiti v spoznavanje različnih matematičnih področij: od didaktičnih iger, nalog za bistroumne, nalog  za razvijanje prostorskih predstav, zbranosti, opazovanja, do izdelave pripomočkov za boljše razumevanje predvsem merskih enot. Letos je bil ta dan dejavnosti namenjen učencem 9. razreda. Dejavnosti so  potekale v treh skupinah, ki so jih vodili trije učitelji. Učenci so se sami razvrstili glede na  svoje interese. Prva skupina je imela veliko različnih nalog. Vse pa so bile praktične: izdelovali smo različne merilne pripomočke za določanje površine in dolžine: 1ar, 1m2, 1m. Enoto 1m3 smo izdelali iz različnih materialov: les, papir, kovina, keramika, stiropor, akrilno steklo, filc… Učenci so se kar namučili pri rezanju številnih kovinskih in papirnih kvadratkov. Za maso 1kg smo pripravili enake posode z različnimi snovmi: zemlja, moka, mivka, olje, sol… Izdelali smo pripomoček za razvijanje prostorskih predstav: hiška, medvede,… Aktivno smo razmišljali o načrtu za izdelavo delovnega kotička v okolici šole, da bi lahko več  pouka izvajali  na prostem v okolici šole. Druga skupina je izdelovala kartončke z različnimi zanimivimi matematičnimi nalogami za razvijanje matematičnega in logičnega razmišljanja. Tretja skupina je iz literature in s spleta izdelovala zbirnike matematičnih nalog za tekmovanja, nacionalne preizkuse znanja in naloge iz evropskih raziskav. Učenci so bili v delo aktivno vpeti, čas jim je hitro minil. S končnimi izdelki smo bili zelo zadovoljni. Uporabljali jih bomo čim bolj pogosto. Najbolj pa si želimo, da bi nam uspelo izdelati delovni  kotiček, da bomo lahko ure pouka matematike imeli večkrat na svežem zraku.

Helena Jordan, prof.