Konec aprila smo se učenci in učitelji OŠ Dolenjske Toplice odpravili na mobilnost v Vinkovce na Hrvaškem. Vinkovci je mesto na vzhodu države in spada v Vukovarsko-sremsko županijo. Od meja z BIH, Srbijo in Madžarsko je oddaljeno manj kot 50 km, najbližje pa je seveda Srbiji. V Vinkovcih, kjer nas je gostila Osnovna šola Bartola Kašića, smo se skupaj z učitelji in učenci partnerskih držav udeležili 21. sejma zdravja, kjer so učenci partnerskih držav prodajali izdelke. V okviru sejma so vzporedno potekala predavanja s pedagoškega področja, kjer smo učitelji aktivno sodelovali. Celoten izkupiček prodaje izdelkov smo darovali njihovi enoti Rdečega križa. Obiskali smo mesta Vukovar, Ilok in Đakovo, konjušnico lipicancev, mestno hišo in župana. Ogledali smo si muzej Vučedolske kulture, Mestni muzej in ostale znamenitosti v regiji. Tako učenci kot učitelji smo si ogledali njihovo šolo in sodelovali pri pouku. Za učence partnerskih držav pa sva z učiteljico Nino Pavlin izvedli učni uri na temo podjetništva. Obiskali smo center srednjih šol, kjer smo videli kmetijsko šolo in  rastlinjake, ter različne srednješolske programe, kot so kuharstvo in šiviljstvo. Mobilnost smo zaključili 27. 4. Vsi smo se iz Vinkovcev vrnili polni novih vtisov, novih izkušenj in odločeni, da bomo projekt še dalje peljali in razvijali z navdušenjem. Svojo izkušnjo sta opisali tudi dve učenki, ki sta se udeležili mobilnosti.

Mateja Hočevar, učiteljica LUM

Osem učencev devetega razreda, ki sodelujemo v projektu Erasmus+, se je konec aprila z mentorji odpravilo na Hrvaško. Tam smo v okviru projekta izvajali različne dejavnosti, predvsem pa smo spoznali samo mesto, obiskali nekaj muzejev in okoliških znamenitosti. Sodelovali smo pri pouku v njihovi šoli in spoznali njihov način dela. V času našega bivanja smo stanovali pri tamkajšnjih družinah, katerih otroci ravno tako sodelujejo pri projektu. Poleg nas so se mobilnosti udeležili še Poljaki, Italijani in Grki. Bistvo projekta je, da se otroci in mladi čim prej naučimo praktične uporabe jezikov, predvsem angleščine, kar smo v praksi tudi preizkusili. Projekt se imenuje Mlad podjeten Evropejec oziroma Young Enterprising European, kar pomeni, da se učimo podjetništva. Zato smo v  šoli na šolskem vrtu pridelali sadike, ki smo jih s seboj odpeljali na Hrvaško ter prodali.  V Vinkovcih smo se vsi odlično zabavali in se naučili veliko novega. Poleg tega smo spoznali kar nekaj novih kultur in prijateljev.

Barbara Kastelic in Nika Nardin, 9. b