Na OŠ Dol. Toplice smo se na pobudo učiteljice Helene Jordan odločili sodelovati v projektu Zavihajmo rokave. Projekt je organiziralo podjetje Merkur, ki je za najboljših deset predstavitev projekta doniralo 300 evrov, ki  jih bodo šole nato lahko uporabile za izpeljavo načrtovanega projekta. Tema projekta je bila Za lepšo šolo.Tudi naša šola se je udeležila projekta z idejo o učilnici na prostem. Kljub našemu trudu, žal nismo bili izbrani med najboljših deset. Vseeno pa bi projekt radi izvedli do konca.Vse skupaj se je začelo, ko je učiteljica ugotovila, da se po večini otroci raje učimo v naravi kot pa v učilnicah. Še posebej pa ob jasnih dneh, ko je res težko gledati na tablo v »mračnem« razredu, namesto da bi bili lahko zunaj na svežem zraku, kar pa lahko opazujemo le skozi zastekleno steno. Tako nam je predlagala, da bi na še neizkoriščeni površini v okolici šole postavili učilnico na prostem. S projektom smo začeli že na tehniškem dnevu, kjer smo izdelovali didaktične pripomočke za matematiko. Uporabili smo tudi zunanje šolske površine za predstavitev merskih enot za merjenje površine. Skupina učencev je takrat že začela iskati ideje za učni prostor na tej zunanji površini. Predvsem to, kaj bi tam lahko spremenili (klopce so že postavljene, kar pomeni, da nam manjka le še kateder).Takrat so že začele nastajati prve skice o njegovem izgledu. Učiteljica je izbrala najbolj uporabno, katere avtor jo je tudi naprej razvil. Ta ideja je bila, da bi tablo in kateder združili v en kos pohištva, ki bi zavzel bistveno manj prostora, kot jo miza in tabla vsaka posebej. Učenci smo potem začeli pisati tudi potrebno dokumentacijo za natečaj. Tako se je naš projekt postopno začel razvijati, prihajale so še nove ideje, na žalost nismo mogli uporabiti vseh, ker kot je izjavila učiteljica: »Nekatere ideje plavajo med oblaki in bomo še videli, če so sploh izvedljive.« V sklopu tega projekta je tako nastalo kar nekaj skic (tudi v 3D računalniškem programu – SketchUp). Ker pa naš cilj ni bil le bolj zabavno, ampak tudi bolj zdravo učenje, ga v bližnji prihodnosti nameravamo dokončno izvesti. Naša šola se namreč spopada z previsoko prisotnostjo škodljivega plina (radona) v učilnicah. Na podlagi tega sicer že poteka sanacija šole, a se vsi strinjamo, da bi kljub temu bilo (še posebej v primeru, da se prekomerna prisotnost plina ponovi),  za vse bolj zdravo, da imamo na šoli tudi zunanji učni prostor (poleg igral, igrišč…).Tako že vsi komaj čakamo, da se projekt izpolni do konca in bomo pouk imeli lahko tudi na prostem.

Barbara Kastelic, 9. b