1. RAZKRITJE LISTA RASTOČE KNJIGE IN 12. ŠIRITEV ZDRUŽENIH RASTOČIH KNJIG SVETA

Osnovna šola Dolenjske Toplice je že pet let vključena v projekt Rastoča knjiga. Konec lanskega šolskega smo bili povabljeni, da pripravimo kulturni program Združenih rastočih knjig sveta za leto 2017. Povabilo smo seveda z veseljem sprejeli in 6. 6. 2017 smo bili v Ljubljani in pripravili in izvedli program. Z avtobusom in kombijem smo se dopoldne odpeljali v Ljubljano v Severni ljubljanski park Navje, kjer je bila ob 12. uri prireditev. Pridružil se nam je tudi župan Dolenjskih Toplic gospod Jože Muhič, šolski tim učiteljev rastoče knjige in dve predstavnici lokalnega tima.

Na govorniškem odru so se zvrstili predsednik Državnega sveta RS Mitja Bervar kot slavnostni govornik, akademik doktor Boštjan Žekš, predsednik Društva Rastoče knjige Slovenije, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, pesnica Ifigenija Simonović, Jože Pečnik, ki je pripravil prhutanje golobov, veleposlanik prijateljske Gruzije ekselenca Zurab Bekai, ki je nadgradil Združene rastoče knjige sveta  z izbranimi pesmimi gruzijskega pesnika Šota Rustavelija, naša recitatorka Anja Lavrič, ki je recitirala Pokloni nasmeh našega domačega župana, voditelja Luka Čuk in Iza Špelko, pevski zbor OŠ Dolenjske Toplice in pod vodstvom Roberta Kohka in šolska plesna skupina pod vodstvom Nine Pavlin. Kip Deklice z rastočo knjigo je nekaj posebnega, saj gre za skulpturo, ki raste in kar je nekaj edinstvenega v svetu. Letos je zrasla za nov list in postala modrejša za misel pesnice Ifigenije Simonović » Ljbim te, kakor se zemlja vrti.« Nov, deseti list rastoče knjige so slovesno odgrnili: Boštjan Žekš, Janez Gabrijelčič – idejni oče rastoče knjige -, Ifigenija Simonović, Zurab Bekai in ostali častni gostje iz Gruzije. Veleposlanik Gruzije je predal Zoranu Janković dragoceno darilo – posebno knjigo in tako sta postali Ljubljana in Tbilisi prijateljski mesti, pobrateni pa sta že od davnega leta 1979. Vse skupaj je izzvenelo zelo lepo in prijetno, sredi prelepe Ljubljane smo zaslišali tudi pesem o njej zimzelenček Čez Šuštarski most. Združenim Rastočim knjigam sveta želimo vse dobro v prihodnjem letu, ko bo na vrsti 11. razkritje lista in 13. širitev Združenih Rastočih knjig sveta.